sikloland(A gabonasikló portal)
sikloland(A gabonasikló portal)
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Egy kis tudomány


A kígyókról általában

A hüllők négylábú, magzatburkos állatok. Ma négy élő rendjük ismeretes:
1. Teknősök (Testudines): ~ 300 faj
2. Krokodilok (Crokodylia): 23 faj (krokodilok, aligátorok, kajmánok és gaviálok)
3. Felemásgyíkok (Sphenodontia vagy Rhynchocephalia): 2 faj (hidasgyíkok)
4. Pikkelyes hüllők (Squamata): ~ 7600 faj (gyíkok,kígyók, ásógyakok).

A hüllőkkel és kétéltűekkel
 a zoológia tudományán belül a herpetológia foglalkozik.

A hüllők evolúciója:

 

A szoros értelemben vett hüllők vagy szauropszidák (Sauropsida vagy Reptilia) első ismert faja a Hylonomus lyelli. Ez a legrégebbi ismert hüllő körülbelül 20-30centiméter hosszú volt. Felmerült ugyan, hogy a Westlothiana lizzae nevű faj még korábban élt, de erről a későbbiekben megállapítást nyert, hogy inkább a kétéltűekhez állt közel, mint a magzatburkosokhoz. A Petrolacosaurus kansensis,valamint a Mesosaurus nem fajai szintén a hüllők legelső képviselői közé tartoztak.

reptileland
Kép forrása: http://jogginsfossilcliffs.net/visitors/faqs/

Az igazi hüllők két ágon fejlődtek tovább. A körülbelül 300 millió éve elkülönültanapszidák (Anapsida) masszív koponyáján csupán néhány lyuk található az orr, a szemek és a gerincoszlop számára. Az anapszidákat túlélő teknősöké is hasonló felépítésű, de erősen vitatott kérdés, hogy a koponyájuk nem később, páncélzatuk kialakulás közben fejlődött-e vissza ebbe a stádiumba. Jelenleg mindkét elmélet mellett komoly érvek szólnak.

diapszidák (Diapsida) alosztályához tartozó hüllőknél a szemüregek mögött, kissé fölöttük egy-egy újabb nyílás (az úgynevezett halántékablak) alakult ki. A diapszidák fejlődése mintegy 280 millió éve két ágra bomlott. Ezek egyike aLepidosauromorpha, amelybe a mai kígyók, gyíkok, hidasgyíkok és egyesek szerint a kihalt mezozoós tengeri hüllők tartoznak) és az Archosauromorpha, amelyből apteroszauruszokdinoszauruszok és több más rend kihalásával mára csak a krokodilok és a dinoszauruszokból kifejlődött madarak maradtak.

reptileland

 

A legelső masszív koponyájú magzatburkosokból már mintegy 310 millió éve kiváltak az emlősök ősei, az emlősszerű hüllők vagy szinapszidák (Synapsida). Az emlősszerű hüllőknek a diapszidákhoz hasonló halántékablaka volt. Ez egyrészt könnyíti a koponyát, másrészt több helyet biztosít az állkapocsizmoknak. Bár gyakran a szauropszidáktól származtatják az emlősszerű hüllőket is, ezek valójában nem tagjai a Sauropsida vagy Reptilia osztálynak.

Lepidosauromorpha ág két öregrendje közül a sauropterygiák kihaltak; aLepidosauria öregrendből pedig mintegy 260 millió éve különült el a felemásgyíkokfejlődése – ezeknek mára mindössze két faja maradt életben az Új-Zéland Északi szigete körüli apró szigetkéken.

Az Archosauromorpha ágban a dinoszauruszok fejlődésének kezdeti szakaszában, mintegy 240 millió éve különültek el tőlük a krokodilok (Crocodilia) ősei (Crurotarsi), majd uralmuk vége felé, körülbelül 120 millió éve fejlődtek ki egy csoportjukból amadarak ősei, a hüllőmedencéjű dinoszauruszok (Saurischia).



A kígyók (Seprentes) a hüllők osztályának (Reptilia) Diaspida alosztályába tartozó, azon belül a pikkelyes hüllők rendjébe (Squamata) sorolt alrend. Legközelebbi rokonaik a gyíkok, ezt a közös ősök bizonyítják. Az evolúció során teljesen elvesztették végtagjaikat, sajátos testfelépítésűekké váltak. Az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálhatók. 4,5 millió évvel ezelőtt még a tengereket is meghódították, a tengeri kígyók kivétel nélkül halálos mérgűek. A kígyók evolúcióját nagyon nehéz feltérképezni, mivel kevés fosszilia áll a rendelkezésre. 

reptileland
A Titanoboa cerrejonensis a valaha felfedezett legnagyobb kígyó volt, 12-16 m hosszú, 1 m átmérőjű és 1200 kg.
 Kép forrása: 
http://1stnews.org/375/titanoboa-cerrejonensis/

A világon majdnem 2400 kígyófaj létezik, az egyik legkisebb a 8 cm-es Leptotyphlops bilinea (vakkígyók egyik faja) és az egyik legnagyobb a 10 métert és a 250 kg-ot is elérhető nagy anakonda. 

A kígyók kivétel nélkül ragadozók, a hangyáktól a tojásokon át a náluk sokkal nagyobb emlősállatokig szinte mindenre vadásznak. Éjszaka és nappal is aktívak.



A kígyók anatómiai sajátosságai:

A kígyók teste hosszú, megnyúlt, végtagjaikat teljesen elvesztették, csak az ősibb, nagy testű óriáskígyókon
 találjuk meg a hátsó lábak apró csonkjait. Az anális karmok a hím óriáskígyókon találhatók meg, párzáskor e karmokkal izgatják a nőstényeket, hogy szerelmes hangultaba kerüljenek. Gerincoszlopuk igen nagy számú csigolyából áll (150-500!). A csigolyák szinte az egész testben bordákat viselnek. A szegycsont a kúszó életmód miatt feleslegessé vált és visszafejlődött. A kígyók fogai gyökértelenek, nem csak a szájüregben fejlődnek ki, hanem a szájüreggel határos csontokon is. A fogak nem alkalmasak a rágásra, csak a zsákmány megragadására és fogva tartására szolgálnak. Ha egy kígyó az ember húsába harap, a legjobb nem megpróbálni szétfeszíteni és elrántani az állkapcsát, mivel így csak azt érjük el, hogy a fogak még mélyebbre kerülnek a bőrünkben és kitörnek az állat fogai. A legjobb megvárni, míg magától elereszt minket. 

reptileland
Az anális karmok ezen a hím pitonon a lábak csökevényes maradványai
Kép forrása: 
http://www.exoticpetvet.com

A kígyók vagy méreggel, vagy szorítással végeznek áldozatukkal. Evéskor hatalmasra ki tudják tágítani a szájukat, lehetővé téve, hogy a fejüknél sokkal nagyobb prédát is lenyeljenek. A alsó állkapcsuk nen kapcsolódik csontokkal a koponyához, hanem csak tágulékony szalagokkal rögzül a fejhez. A mérgeskígyóknál a méregfogak segítenek a zsákmányszerzésben és a védekezésben. A méregfogaknak két típusuk van: barázdás és csatornás méregfog. A méregfogak a méregcsatornákon át a méregmirigyekhez vezetnek, melyben a méreg termelődik és tárolódik. A kígyófajok csupán harmada termel mérgeket. Évente kb 50.000 ember leli halálát kígyómarásban, főleg Afrikában, Indiában és Ausztráliában. 

Nehéz meghatározni, melyik a világ legmérgesebb kígyója. A mérgesség meghatározása több dologtól függ: az állat agresszivitásától, ingerlékenységétől, elterjedési területétől (emberek által riktán vagy sűrűn lakott vidékeken él), méregfogától (néhány kígyófaj rendkívül mérgező, de méregfoguk nem alkalmas arra, hogy az embert megmarják), a méreg hatásától, összetételétől. Mindenképp az első helyen áll az Ausztráliában honos kispikkelyű tajpán, a tengeri kígyók közé tartozó Hydrophis belcheri és az Enhydrina schistosa, a fekete mamba, a boomslang, az efa, a keleti korallkígyó, a csörgőkígyók és a kobrák is. A legtöbb kígyóméreg erős idegméreg (neurotoxin), melyek az idegrendszert támadják meg, megbénítják az áldozatot és leállítják a légzést és a szívverést, vagy vérméreg (haemotoxin), mely a szövetek és a vér sejtjeit károsítja. Ez utóbbi lassabban hat, de így is halálos lehet, mivel nagyon nagy mértékű roncsolást visz végbe a szervezetben. A neurotoxinok elsősorban a mérgessiklókra, míg a haemotoxinok a viperafélékre jellemzőek (minden faj termeli mindkét mérget, de eltérő arányban).    



reptileland
Királykobra
Kép forrása: http//content.artofmanliness.com/uploads/2008/07/king_cobra.jpg


A kígyók kültakarója hosszú, száraz szarupikkelyekből áll. A fejen és a hason nem szarupikkelyeket hanem szarulapokat viselnek. Rendszeresen vedlenek, melynek során megújul a bőrük és a "bőrcsere" lehetővé teszi, hogy növekedjenek, mivel a csontvégek állandó növekedésben vannak. Testük időnként új szaruréteget képez, mely felváltja az elöregedett hámréteget. A kígyók a halakhoz hasonlóan életük végéig nőnek, melyet fogságban befolyásol a terrárium mérete és a táplálék mennyisége. A vedlés azzal kezdődik, hogy a régi és új bőrrétegek között tejszerű folyadék kerül, hogy megpuhítsa és elválassza a bőr rétegeit. A kígyó ilyenkor kékesszürke színűvé válik, a szeme is elhomályosul, és mivel ebben a sebezhető időszakban néhány napig semmit nem lát, különösen ingerlékeny, mindenre támad. Néhány nap elteltével elmúlik a homályosodás, és a kígyó visszanyeri régi színét. A bőre száraz tapintásúvá válik. Ez az időszak is néhány napig tart, ilyenkor a kígyó gyakran fürdik, hogy felpuhítsa a régi bőrt. Végül a fejénél kezdve kibújik a régi bőrből, mely alatt ott a friss, élénk színű új bőr. A kígyók és más hüllő bőre a közhiedelemmel ellentétben nem nyálkás vagy síkos, hanem teljesen száraz.


reptileland
Vedlő leopárdgekkó
Kép forrása: 
http://mybeautifulmess.net/wp-content/uploads/2009/05/shedding1.jpg

A kígyók egyik ismertetőjegye a kétágú, villás nyelv, melyet a száj kinyitása nélkül is ki tudnak ölteni egy kis ajakrésen. Az érzékelésben is nagy szerepe van a nyelvnek, mivel a kígyók látása gyenge, a szaglásra hagyatkoznak. Képesek érzékelni a hőt az orrukon található hőérzékelő gödröcskék segítségével, valamint a hanghullámokat az állkapcsuk körül található bőrön keresztül. Minden élőlény szagokat bocsát ki a pórusaiból. A kígyó, amikor kiölti a nyelvét, felfogja az illatmolekulákat, majd visszahúzva értelmezi az információt a szájpadlásán található járulékos szervével, a Jacobson-szervvel. A hirtelen mozdulatokat ugyan látják, de a látásuk nem túl jó. Tekintetük merev, nem tudnak pislogni, mivel szemhéjuk összenőtt. Szemüket egy vékony hártya védi a külvilág hatásaitól. A kígyók gyakorlatilag süketek, hallószervük visszafejlődött, külső fülük nincs. Tévedés, hogy a kobra a kígyóbűvölő zenéjére táncol. Valójában az állat nem is hallja a zenét, hanem az ember mozgására reagál, támadó pozícióba helyezkedik és ezért "táncol". Torkukban nincs gégefedőjük.  

reptileland
Ennek a burmai pitonnak az orrán jól láthatók a hőérzékelő gödrök
Kép forrása: http://www.exoticpetvet.com


Változó testhőmérsékletű, hidegvérű állatok, tehát nagyon függnek a környezet hőmérsékletétől. Nem tudják szabályozni testük hőmérsékletét, ezért a 40 fok feletti meleg és a fagypont alatti hideg is végzetes lehet a számukra.


Belső szerveik is érdekes elrendeződésűek. A gyomruk hosszú, zsákszerű, beleik erőteljesen felcsavarodtak, követve a test vékony, hajlékony alakját. Érdekességük, hogy a kígyók nagyon hosszú ideig képesek koplalni. Az óriáskígyók (pl. sziklapiton) egy-egy kiadós evés után akár egy évig is elél táplálék nélkül. Ez azért lehetséges, mert egyrészt nagyon lassúak az emésztési folyamatok, másrészt ha a kígyó sokáig nem jut élelemhez, egy csodálatos mechanizmus indul be a szervezetében, melynek során elkezd felszívódni, összezsugorodni a gyomra. Amikor vége a böjtnek és újra zsákmányt ejt, a gyomorszövetek ismét növekedni kezdenek és a gyomor visszanyeri teljes méretét, majd a működése beindul. Ezt a páratlan túlélési stratégiát csak nemrégiben fedezték fel a kutatók. Tüdejük egyszerű zsák, méhsejtszerű falakkal és csak az egyik lebenye működik, a másik csökevényes. A siklóféléknél a jobb oldali tüdő működik, az ásógyíkoknál a bal. Húgyhólyagjuk visszafejlődött. A hüllők bélrendszerének vége a kloakába torkollik, ami az emésztő-,kiválasztó-és szaporítószervek közös kivezető nyílása.

reptileland
Kígyócsontváz 
http://www.flickr.com/photos/dynax7/2820809361/


A hüllők vérereiben kevert (artériás és vénás) vér kering. A madaraktól és az emlősöktől eltérően a szív viszonylag egyszerű, 3 üregből áll (1 kamra és 2 pitvar). 

A megtermékenyítés valamennyi hüllő esetében belső. 
A hím kígyók heréi a testüregben helyezkednek el, melyek a test harmadik harmadában, a vesék előtt találhatók. A kígyók és gyíkok párzószerve, melyet hemipénisznek nevezünk, egy Y alakú, kesztyűujjszerűen visszahúzódó képlet, mely a farok irányába tekintő vakzsákban foglal helyet. A hemipénisz alakja és mérete fajonként változik, hogy a külöböző fajok közütti kereszteződés ne jöhessen létre. Párzás során a 2 ágú hemipénisz egyik ágát vezetik be a nőstény kloakájába. A nőstényeknek mindkét oldalon van petefészkük és rendszerint rögtön a párzás után megtermékenyülnek a petesejtek, egyes fajok azonban hónapokig képesek raktározni a spermát. A madarakkal ellentétben a hüllők petetüszői egyszerre érnek be az ovuláció során, így egyszerre rakják le az egész fészekaljat. A tojócső hosszú, páros szerv, itt kezdődik a tojások kialakulása. A kígyók lehetnek elevenszülők (vivipár), vagy tojásrakók (ovipár). A kígyótojások pergamenszerűek. Egyedül a krokodilok, a pitonok, néhány varánuszfaj (például a komodói varánusz) és a királykobra ivadékgondozók, védik a fészekaljat, a legtöbb hüllő azonban lerakás után magára hagyja a tojásokat.  

reptileland
  Nőstény és hím kígyó belső szerveinek elrendeződése 
Kép forrása:
http://southernxreptiles.com/Reptile%20Aust/BP1Snake%20Anatomy.htm

Segítség a képhez:

Trachea: légcső
Heart: szív
Liver: máj
Stomach: gyomor
Vascular lung: véredényes tüdő
Small intestine: vékonybél
Adrenals: mellékvese
Ovaries: petefészkek
Kidneys: vesék
Ureters: húgyvezeték
Oviducts: petevezetékek
Testes: herék
Hemipenis: hemipénisz
Hemipenis retractor muscles: hemipéniszt visszahúzó izmok



Magyarországon 7 kígyófaj él, 5 siklóféle és 2 vipera (vízisikló, haragos sikló, rézsikló, erdei sikló, kockás sikló, keresztes vipera, rákosi vipera). Hazánkban a hüllők és a kétéltűfélék szigorúan védettek, terráriumi tartásuk, befogásuk tilos!

 

 
Az idö
 
Számláló
Indulás: 2011-06-06
 
Naptár
2025. Május
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG