A gabonasikló színváltozatai
Itt igyekszem összegyűjteni a legismertebb, legszebb és legkülönlegesebb gabonasikló színváltozatokat. Sajnos Magyarországon ezeknek csak töredékével találkozhatunk, felnőtt színváltazatú egyedeket szinte lehetetlen vásárolni és szinte csak külföldről, borsos áron lehet őket beszerezni. Bébi siklókból már jobban találunk extra színűeket néhány tenyésztő révén (pl. Bérdi Csaba-Csaszter, Dr. Vincze Zoltán). Leggyakrabban az alábbi színekkel találkozhatunk hazánkban: normál vörös, amelanisztikus, aneritrisztikus, ghost, snow. A gabonasiklónak több mint 100 szín és mintaváltozata létezik, amint születik egy, a többitől kicsit is eltérő sikló, máris új nevet kap, és megpróbálják továbbörökíteni azt a színt. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a gabonasikló tenyésztő-nagyhatalmak, Magyarország még eléggé le van maradva. Vannak olyan színváltozatok, melyek például a szomszédos országainkban, Ausztriában, Németországban, Csehországban vagy Lengyelországban nem számítanak különlegesnek és olcsón megkaphatók, nálunk viszont nagyon ritkák és drágák.
Az alábbi oldalon található egy angol nyelvű színkalkulátor, itt kiszámítható, hogy milyen utódokat kapunk, ha különböző színű gabonasiklókat pároztatunk:
http://geneticcalculator.traxxtec.de/en/rechner.aspx
Színek:
Minden siklónál két kép látható, az első a fiatalkori képe, a második a végleges, felnőttkori színe. A képeket aszerint gyűjtöttem össze, hogy milyen az állat alapszíne, tehát egy kategóriában találhatók pl. a szürkés, a piros stb. árnyalatok. A lista nem teljes, ennél több szín létezik. További színekért ajánlom a
http://kornnatter.de/modules.php?name=cornpedia és a
http://www.cornsnakemorphgallery.com/ oldalakat. Az alábbi színeknek láteznek kombinációi, pl. aneri caramel, amel sunkissed, caramel snow, hipo lavender stb., de ezeket nem tüntettem fel.
A normál vörös színvariációi
Normál vörös/wild type: a sikló alapszíne vörösesbarna, vagy sárgásbarna, a háton feketével szegélyezett nyereg alakú foltok vannak. A has fehér vagy rózsaszínes, fekete zongorabillentyűre emlékeztető fekete mintázattal. A pupilla fekete. Nagy eltérés lehet az egyes egyedek között, némelyik élénkebb vörös, míg mások halványabb színűek. A frissen kikelt siklók sötétbarnák, ahogy nőnek, úgy egyre világosabbak lesznek, 1 éves korukra elérik végleges színezetüket.

Crimson: A hipomelanisztikus és a miami phase kombinációja. A sikló hasonlít a normál miami phaesre, de sokkal kevesebb benne a fekete és élénk vörösek a nyeregfoltok.

Miami phase: Dél-Floridában, a vadonban is előforduló színezet, a normál vörös egy helyi változata. A test alapszíne szürkés, élénk piros vagy sárga nyeregfoltokkal, melyeket fekete kör szegélyez. A nyakon előfordulhat citromsárga elszíneződés.


Hipomelanisztikus/hypomel/hypo: A testben nagyon kevés a fekete színért felelős melanin. Hasonlít az amelanisztikusra. A nyakon lehet sárga, a hasi mintázatok pedig gyakran halványszürkék vagy rózsaszínek, nem pedig feketék.


Kastanie: Kiskorukban kísértetiesen hasolnítanak az anerire, ahogy nőnek, egyre jobban normál kinézetűek lesznek. Egyre több feketével szegélyezett narancs rész alakul ki a testükön. A kastanie név eredetileg gesztenyeszínt jelent németül.


Kisatchie: A vadonban is előforduló szürkés változat, Kelet-Texas környékén gyakori. néha Slowinski gabonasiklónak is nevezik az ilyen színű állatokat. Sokáig azt hitték, hogy a gabonasikló, vagy a préri gabonasikló egyik alfaja, majd később Elaphe slowinski néven jegyezték fel az amerikai herpetológus, Joseph B. Slowinski után.


Okeetee: Dél-Carolinában élő vadonbéli változat. A normál vörös gabonasiklók közül talán a legszebb. A test élénk narancs, sárga, vagy piros nyeregfoltokkal, melyeket vastag fekete sáv övez. A fekete gyűrűknek az előírás szerint 2-3 pikkely vastagságúnak kell lenniük ahhoz, hogy okeetee-nak nevezzenek egy siklót.


Upper keys: Forida Keys környékén megtalálható ez a változat a vadonban is. Először önálló rendszertani csopottba helyezték, rosy patkánysikló néven (Elaphe guttata rosecea), de később megállapították, hogy nem különbözik a gabonasiklótól. Külsőleg a hypomelanisztikusra hasonlít, mert kevés benne a fekete, a hasoldal is gyakran elmosódott, világos árnyalatú. A test színe az aranybarnától a narancsig sokféle lehet. A szem olajzöld, a pupilla fekete.


Szürke alapszínű változatok
Aneritrisztikus/aneri/aneri A/fekete albínó: a testből hiányzik a vörös színért felelős erythrin, az alapszín szürke, fekete foltokkal. A szem fekete, a has fehér fekete mintázattal. 3 típusa lehet: az aneri "A", amelynek a nyaka sárga, az aneri "B", melyből hiányzik a sárga nyakon, ez önálló színváltozat, charcoal néven ismert, és aneri "C", melyből a karamell színű gabonasikló tenyészthető ki. Az aneri a voandonban is megtalálható változat Amerikában.


Charcoal/ aneri B: Ránézésre az aneritrisztikus egyik változata, bár genetikailag eltér attól. Általában kevesebb a kontraszt az alapszín és a testen található gyűrű mintázatok között. Ismertetőjegye, hogy teljesen hiányzik a testről a sárga szín, de ez beugratós lehet, mert vannak sárga szín nélküli aneri "A" kígyók is, tehát nem ez a döntő különbség. Az utóbbi időben egyre gyakoribbak a sárga nyakú charcoal kígyók, amelyeknek valós színét csak a továbbtenyésztés során lehet potosan meghatározni. Először Kathy és Bill Love tenyésztették fogságban, miután a floridai Pine Island-on befogtak egy ilyen színű vad példányt.


Ghost: A hipomelanisztikus és az aneritrisztikus keresztezésével jön létre. A test szürkés, de annak többféle árnyalata lehet. A nyakon sárga szín előfordulhat. Változatos színű lehet, egyes egyedek sőtétek és inkább az anerihoz állnak közel, míg mások egész világosak. Az aneri, ghost és charcoal siklók besorolása sokszor nehéz.


Iceghost: Az aneritrisztikus és a lava keveréke. A ghostnál világosabb színű, néha fekó kékes tónus és előfordulhat. Az alapszín világosszürke, vagy ezüstös, sötétszürke nyeregfoltokkal. Ritka szín.


Granite: A diffused és az aneritrisztikus párosításával kapunk ilyen siklót. A test grafitszürke alapon sötétszürke foltos. A foltok közötti terület gyakran lilás vagy rózsaszínes.


Lavender: Néha az anerivel hozzák kapcsolatba, valójában azonban annál jóval világosabb szürke színű, majdnem rószaszín is van benne, és előfordulnak a sötétlilás nyeregfoltok, a szem sokszor pirosas, a pupilla fekete. A has krémszínű, lilásbarna mintázattal. A hímeknek általában több lilás, illetve rózsaszínes jegyeik vannak.


Pewter: A diffused és a charcoal kombinációja. A test világos ezüst árnyalatú, rajta sötétebb foltok. A színek a kígyó korával egyre elmosódottabb, világosabb lesz.


Phantom: Hipomelanisztikus és charcoal színű siklók keresztezésével alakul ki ez a szín. A ghosthoz hasonlít, de annál világosabb szürke és sokszor hiányzik a nyak oldaláról a sárga szín.


Plasma: A lavender és a diffused kombinációja. A felnőttek majdnem teljesen elvesztik a mintázatukat a diffused beütésnek köszönhetően. Kiskorukban hasonlítanak a lavenderre. A szem általában fekete, a has minta nélküli.


Silver queen: az ilyen siklók genetikailag ghost színűek, de szelektíven tenyésztik őket és ma már önálló szín. Rich Zuchowski tenyésztette ki az első ilyen állatot. Sokkal halványabb ezöstszürkék valamivel sötétebb foltokkal. Sok silver queen nyakáról hiányzik a sárga, ahogy az a ghostnál is megszokott.


Piros alapszínű változatok
Amelanisztikus/amel/félalbínó/vörös albínó: a test alapszíne vörös, piros nyeregfoltokkal. A has fehér vagy piszkosfehér halvány mintázattal. A testben csak a piros és a sárga színanyag van jelen, a melanin hiányzik. A szem is piros. Az első példány a vadonban 1953-ban fedezték fel Észak-Carolinában. 1959-ben Dr Bernard Bechtel keresztezett vadon élő példányokat 3 normál vörös nősténnyel, és bár ezek az utódok mind normál színűek voltak, de heterok az amel színre, és az utódokat egymással párosítva megszülettek az első fogságban kitenyészett egyedek. Az amel színű egyedek nagyban különbözhetnek egymástól, a piros szín aránya eltérhet, némelyik élénkebb színű, és akadnak olyan egyedek is, amelyekben narancssárga, és fehér szín is van.


Bloodred: Neve angolul szó szerint vérvöröset jelent, ami nem is áll messze a valóságtól. A fiatalok nem annyira sötétek, valahol az amel és a normál között vannak, hasonlítanak a diffused változatra. Felnőtt korban a kígyó sötétpiros, vagy bordó lesz, a hasoldalró sokszor hiányzik a mintázat. Minnél idősebb a sikló, annál vörösebb a színe. Hazánkban nem igazán kapható, vagy kifizethetetlenül drága.


Candycane: Az amel szelektíven kitenyésztett változata. Fehér alapon vörös vagy narancs foltos az állat. Felnőtt korban sárgás lehet a nyak. A has világos, halványsárga vagy piros zongorabillentyű-szerű mintákkal. A szem piros.Létezik fehér alapon narancssárga változata, melyet candy cream-nek neveztek el és néhányan önálló színcsoportba sorolják.


Fire: A diffused és az amelanisztikus kombinációja. A test élénk piros, a köztes mintázatok szintén pirosak vagy narancssárgák. A szem piros, a has a diffusedéhez hasonló.


Fluorescent orange: Az alapszín nagyon élénk, világató, fluoreszkáló narancsszín, melyek körül fehérrel tarkázott piros nyeregfoltok találhatók. A szem és a has megegyezik az amelanisztkikuséval, mivel abból tenyésztették ki. Az igazi fluorescent sikló világít, de vannak egyszerű, amelanisztikusra emlékeztető példányok is, melyek sokkal narancsosabbak az amelnél.


Lava: A hipomelanisztikus szín egy genetikai mutációja, de a hypoval ellentétben több benne a fekete.


Mandarin: A kastanie és az amelanisztikus eredménye. A mandarinok halvány rószaszínként vagy snowhoz hasonlóként születnek, de ahogy nőnek, egyre több narancssárga lesz jelen a testükben. Az egész állat narancs, az alapszín világosabb sötétebb nyeregfoltokkal. Ritka szín még külföldön is.


Pied sided: A kígyó háta és félig az oldala piros vagy vörös, a hasa fehér. A diffusedhoz van genetikailag köze. Ritka szín, a kitenyésztése is nehéz.


Reverse okeetee: Tulajdonképpen okeetee mintázatú félalbínó, vagyis az okeetee-vel ellentétben nem vastag fekete, hanem fehér szín a domináns. Az alapszín piros vagy narancs. Létezik high-white színű változata, melyben még több a fehér. Néha hasonlít a fluorescent orange-ra, bár általában a reverse-ben több a fehér.


Sunglow: Gyakorlatilag amelanisztikus, de hiányzik belőle a fehér, az egész állat piros vagy naracs színű. Minden másban azonban megegyezik az amellel.


Sunkissed: A hipomelanisztikus egyik változata, mely nagyon élénk színű kígyót eredményez. Az egész test piros, vagy narancs. Ha hasonlíthat a normál színű siklóhoz.


Ultramel: A hipomelanisztikus egyik változata. Az ultra színért felelős gén jelen lehet az amelanisztikus színű siklókban, és ha ezeket kombináljuk, ultramelt kapunk. Az amelanisztikus egyik legújabb árnyalata. Hasonlít a hipomelanisztikusra.


Fehér alapszínű változatok
Snow/ albínó: ez a tipikus albínó színanyag nélküli, fehér testtel és piros szemekkel. A nyakon és az orron gyakran sárgás részek vannak. A has is fehér. A kis siklók általában rózsaszínűek, de 1 éves kroukra teljesen kifehérednek. Ha keresztezünk egy aneri és egy amel siklót, az utódok között néhány snow is lesz.


Blizzard: Nevezhetnénk hófehérnek is. Kiskorában rószaszín, de felnőtt korában tisztafehér lesz, piros szemmel, mintázat nélkül. Az amelanisztikus és a charcoal keresztezésével kapunk blizzard színű utódokat.


Coral snow: Az amelanisztikus, a hipomelanisztikus és az aneritrisztikus színek kombinációja eredményezi. Fehér alapon rószaszín nyeregfoltok vannak a testen. Minden másban megegyezik a snow-val.


Opal: Az amelanisztikus és a lavender színek kombinációja hozza létre. Olyan, mint egy nagyon kifakult amelanisztikus sikló, vagy egy lilás snow. Ahogy nő az állat, úgy nő a fehér alapszín közötti halvány narancs szín.


Strawberry snow: a snow egy szelektíven kitenyésztett változata. Fehér vagy krémszínű háttéren rózsaszín mintázatok vannak. Kiskorában nehéz megkülönböztetni a snowtól.


Paradox snow: Az ilyen színű sikló genetikailag snow színű, de a fehér testen szabálytalanul előfordul kevés fekete vagy piros elszíneződés. Ritka szín.


Ruby freckled snow: Hasonlít a paradox snowra, de annál több piros van a testben. Amierkán kívül nem nagyon kapható.


Whiteout: A blizzardhoz nagyon hasonló, de a blizzardnál kevesebb mintázat van benne, a has is mintázat nélküli, teljesen fehér az állat. A amelanisztikus, a diffused és a charcoal keresztezése eredményez ilyen színt. Kiskorában rószaszín. Ritka szín.


Sárga alapszínű változatok
Amber: A hipomelanisztikus és a caramel kombinácója. Hasonló a caramelhez, de több benne a sárga. A fekete szín elenyésző. Külsőleg nagyon hasonló a caramel színhez, de annál sárgább.


Butter: Az amelanisztikus és a caramel keresztezésével kapunk ilyen színt. A test sárga, ez citromtól az aranysárgáig terjedhet, a szem piros, a has is sárgás.


Caramel/aneri C: Világossárga test, feketével szegett barnás foltokkal. Ahogy nő a sikló, egyre barnább lesz. "C" típusú aneritrisztikusnak is nevezik. Az első caramel színű sikló egy vadon befogott állat, melyet 1983-ban egy állatkereskedésből Rich Zuchowski megvásárolt és továbbtenyésztett.


Golddust: Az ultramel és a caramel keveréke. Világossárga test nagyon kevés feketével körbevéve. Hazákban nagyon kevesen tenyésztik.


Honey: A sunkissed és a caramel keveréke. A tesz világossárga mézszínű nyeregfoltokkal. A szem sárgásbarna, a pupilla fekete. Ritka szín, Magyarországon nem kapható.


Mintázatok
Banded: Szekektíven tenyésztett változat. A háti minták a sikló odaláig leérnek. Bármilyen színben előfordulhat. Hazánkban még nem láttam.


Diffused: néha azonosítják a bloodred színváltozattal, de a kettő nem teljesen ugyanaz. A bloodred-et a diffusedból tenyésztették ki szelektíven. A diffused a normál szín egy természetes mutációja, a test oldalain nincs mintázat, csak a háton van jelen. A has is olyan, mintha festéket öntöttek volna rá, szabálytalan, a has két széle színes, középen kihagyva egy fehér részt. Erős a vörös pigmentáció a testben.


Hurricane: Szelektív tenyésztéssel kialakított motley. A kör alakú mintázatok körül sötétebb gyűrűk találhatók, ezek a sima motleyról hiányoznak. Nem túl elterjedt változat.


Motley: 1977-ben felfedezett mintázat. Nincs hasoldali mintázatuk, a háton kör alakú foltok követik egymást a gerinc mentén. Bármilyen színben előfordulhat, itt az első képen egy normál, a másodikon egy amelanisztikus példány látható.


Moltey-striped (pinstriped): egyszerre van jelen a striped és a motley mintázat, vagyis 2 csík mentén kerek foltos a hátoldal a gerinc mentén. Bármilyen színben előforulhat, itt az első képen lévű állat amelanisztikus, a második aneritrisztikus.


Striped: a háton néhány hosszanti sáv fut végig. A has fehér, mintáazt nélküli.


Terrazzo: A 90-es években fedezték fel, ennek ellenére elég ritka. Az első példányok, melyeken a terrazzo elnevezést alkalmazták, granite színű siklók voltak. Úgy néz ki, mintha egy halvány színű csíkos granite sikló lenne. Ritka változat.


Tessera: az egyik legszebb mintázat. A gerinc mentén néhány sáv halad végig, oldalt pedig cikkcakk foltok vannak. Nagyon ritka.


Vanishing stripe: halvány csíkos színű sikló. A csíkozottság a fejen elkezdődik, de egyre fakul, majd eltűnik. Bármilyen színben előfordulhat, itt két aneritrisztikus állat látható.


Zigzag: szabálytalan cikkcakk mintázat az egész testen. Néha nevezik azték mintázatnak is.


Itt van néhány színösszeállítás, hogy miből mi lesz, ha különféle színű állatokat keresztezünk:
Amber= hypo x caramel
Blizzard= amel x charcoal
Butter= amel x caramel
Coral ghost= strawberry x anery
Diamond= charcoal x lava
Fire= diffused x amel
Ghost= hypo x anery
Golddust= ultramel x caramel
Granite= diffused x anery
Honey= sunkissed x caramel
Ice= lava x anery
Lavamel= lava x amel
Mandarin= kastanie x amel
Opal= amel x lavender
Pewter= diffused x charcoal
Phantom= hypo x charcoal
Plasma= lavnder x diffused
Snow= anery x amel
Topaz= lava x caramel
Avalanche= amel x anery x diffused
Coral= hypo x amel x anery
Peach= hypo x lavender x caramel
Platinum= hypo x anery x charcoal
Salmon snow= amel x anery x strawberry
Snopal= lavender x amel x anery
Sulfur= diffused x amel x caramel
Whiteout= amel x charcoal x diffused
Citrine= amel x anery x caramel x hypo
Powder= amel x anery x charcoal x hypo
Quartz= amel x anery x charcoal x diffused
|